Ajánló:
A There Is No Planet B nem egy szokványos dokumentumfilm. Sokkal inkább egyfajta játékfilm, amely a tudományos tényeket próbálja a fiatalok számára is könnyen befogadhatóvá tenni. Nem tagadhatjuk, hogy a klímaváltozás jelen van a mindennapi életünkben. Muszáj róla tudomást vennünk, és nem ülhetünk tétlenül. A főszereplő, Nagy Krisztina egy hétköznapi egyetemista, aki bemutatja a klímaszorongást, amely hozzá hasonlóan sok fiatalt érint, még ha nem is ennyire drasztikusan. A film nagyon fontos üzenetet fogalmaz meg: „Nincs másik bolygónk és nincs B terv. Nincs időnk, nem hibázhatunk”. Cselekvésre buzdít és felhívja a figyelmet arra, hogy a felelősségünk óriási.
Kritika:
A film egyetlen hiányossága számomra az, hogy nem ad iránymutatást abban, hogy mit is kellene tennünk, nincsenek benne javaslatok. Azonban az alkotóknak nem is ez volt céljuk, ugyanis 2024-ben elkészült a film folytatása, a Planet Hope, amely választ adhat a bennünk felmerült kérdésekre. A Planet B esetében a hangsúly inkább azon van, hogy megértsük, hogy a klímaváltozás nem egy mese, amit a tudósok azért találtak ki, hogy riogassanak bennünket, hanem maga a jelenünk, a mindennapjaink része.
Egyéb adatok:
A There Is No Planet B egy viszonylag rövid, de annál komplexebb mondanivalóval rendelkező alkotás. A célközönsége leginkább a Z generáció, de úgy gondolom, hogy az idősebb korosztály is tud azonosulni a film tartalmával. Javaslom a tanároknak, hogy használják a filmet gondolatindítóként az egyetemeken, esetlegesen középiskolákban és utána vitassák meg a fiatalokkal, hogy ők hogyan éreznek a klímaváltozással kapcsolatban, és egyéni szinten mit tehetnek ellene.